+48 721 116 411

Chirurgia implantów stomatologicznych

01 marca 2024

Czym jest...?

 

Chirurgia implantów stomatologicznych to procedura polegająca na zastąpieniu korzeni zębów metalowymi, śrubokształtnymi wkładami oraz zastąpieniu uszkodzonych lub brakujących zębów sztucznymi zębami, które wyglądają i funkcjonują niemal identycznie jak prawdziwe. Ta metoda może stanowić atrakcyjną alternatywę dla protez lub mostów, które nie pasują dobrze, oraz może być opcją, gdy brak naturalnych korzeni zębów uniemożliwia zastosowanie protez lub mostów.

 

Sposób przeprowadzenia chirurgii implantów zależy od rodzaju implantu oraz stanu kości szczęki. Może ona obejmować kilka procedur. Główną zaletą implantów jest solidne wsparcie dla nowych zębów, co wymaga, aby kość ściśle zrosła się wokół implantu. Ponieważ proces gojenia kości wymaga czasu, cały proces może trwać wiele miesięcy.

 


 

Dlaczego warto to zrobić?

 

Implanty stomatologiczne są umieszczane chirurgicznie w kości szczęki, gdzie pełnią rolę korzeni brakujących zębów. Ponieważ tytan w implantach łączy się z kością szczęki, implanty nie będą się przesuwać, wydawać dźwięków ani powodować uszkodzenia kości, tak jak może to mieć miejsce w przypadku mostów stałych lub protez. Dodatkowo, materiały użyte do implantów nie ulegają rozkładowi, w przeciwieństwie do zębów, które stanowią podporę dla tradycyjnych mostów.

Ogólnie rzecz biorąc, implanty stomatologiczne mogą być odpowiednie dla Ciebie, jeśli:

 


 

Ryzyka.

 

Podobnie jak w przypadku każdej operacji, operacja wszczepienia implantu dentystycznego niesie ze sobą określone ryzyka zdrowotne. Problemy są rzadkie, ale jeśli już się pojawią, zazwyczaj są one niewielkie i łatwo poddają się leczeniu.

Ryzyka obejmują:

  • Zakażenie w miejscu wszczepienia implantu.
  • Uszkodzenie lub obrażenie otaczających struktur, takich jak inne zęby lub naczynia krwionośne.
  • Uszkodzenie nerwów, które może powodować ból, drętwienie lub mrowienie w naturalnych zębach, dziąsłach, wargach lub brodzie.
  • Problemy z zatokami, gdy implanty dentystyczne umieszczone w szczęce wystają do jednej z jam zatokowych.

 


 

Jak się przygotować?

 

Proces planowania wszczepienia implantów dentystycznych może wymagać współpracy różnych specjalistów, w tym lekarza specjalizującego się w chorobach jamy ustnej, szczęki i twarzy (chirurgii szczękowo-twarzowej), dentysty specjalizującego się w leczeniu struktur wspierających zęby, takich jak dziąsła i kości (periodontologa), dentysty projektującego i dopasowującego sztuczne zęby (protetyka stomatologiczna) lub sporadycznie lekarza specjalizującego się w chorobach uszu, nosa i gardła (ENT).

Ponieważ wszczepianie implantów dentystycznych wymaga jednej lub więcej procedur chirurgicznych, konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta w celu przygotowania do procesu, w tym:

  • Kompleksowe badanie stomatologiczne. Może zostać wykonane zdjęcie rentgenowskie zębów oraz obrazowanie 3D, a także wykonane modele zębów i szczęki.
  • Przegląd historii choroby. Powiedz lekarzowi o swoich schorzeniach oraz o przyjmowanych lekach, zarówno na receptę, jak i dostępne bez recepty oraz suplementy. Jeśli masz określone choroby serca lub implanty ortopedyczne, lekarz może przepisać antybiotyki przed operacją, aby zapobiec infekcji.
  • Plan leczenia. Dostosowany do Twojej sytuacji, plan ten uwzględnia takie czynniki jak liczba zębów, które trzeba zastąpić, oraz stan kości szczękowej i pozostałych zębów. W celu kontrolowania bólu, opcje znieczulenia podczas operacji obejmują znieczulenie miejscowe, sedację lub znieczulenie ogólne.
  • Porozmawiaj z naszym specjalistą chirurgiem stomatologicznym, który pomoże Ci wybrać najlepszą opcję. Nasz zespół stomatologiczny udzieli Ci instrukcji dotyczących jedzenia i picia przed operacją, w zależności od rodzaju znieczulenia. Jeśli masz mieć zastosowaną sedację lub znieczulenie ogólne, zaplanuj, aby ktoś zawiózł Cię do domu po operacji i spodziewaj się odpoczynku przez resztę dnia.

 


 

Czego możesz oczekiwać

 

Operacja wszczepienia implantu dentystycznego zazwyczaj jest zabiegiem ambulatoryjnym wykonywanym etapami, z czasem gojenia pomiędzy poszczególnymi procedurami.

Proces wszczepienia implantu dentystycznego obejmuje kilka kroków, w tym:

  • Usunięcie zniszczonego zęba
  • Przygotowanie kości żuchwy (przeszczep), jeśli jest to konieczne Umieszczenie implantu dentystycznego 
  • Wzrost i gojenie kości
  • Umieszczenie łącznika
  • Umieszczenie sztucznego zęba

Cały proces może trwać wiele miesięcy od początku do końca. Większość tego czasu poświęcona jest gojeniu i oczekiwaniu na wzrost nowej kości w żuchwie. W zależności od Twojej sytuacji, określone procedury lub materiały mogą czasami być łączone.

 


 

Kiedy jest wymagany przeszczep kości?

 

Jeśli kość żuchwy nie jest wystarczająco gruba lub jest zbyt miękka, możliwe, że przed wszczepieniem implantu dentystycznego będziesz musiał poddać się przeszczepowi kości. Wynika to z tego, że silne działanie żucia w jamie ustnej wywiera duże ciśnienie na kość, a jeśli nie będzie ona w stanie utrzymać implantu, to operacja prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem.

Przeszczep kości może stworzyć bardziej stabilną podstawę dla implantu.

Istnieje kilka materiałów do przeszczepu kości, które można wykorzystać do odbudowy kości żuchwy. Opcje mogą obejmować naturalny przeszczep kości, na przykład z innego miejsca w Twoim ciele, lub syntetyczny przeszczep kości, taki jak substancja zastępcza kości, która może zapewnić struktury nośne dla wzrostu nowej kości.

Porozmawiaj z naszym chirurgiem o opcjach, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Może minąć kilka miesięcy, zanim przeszczepiona kość wystarczająco wyrośnie, aby wesprzeć wszczepienie implantu dentystycznego. W niektórych przypadkach możliwy jest tylko niewielki przeszczep kości, który można przeprowadzić równocześnie z operacją wszczepienia implantu. Stan Twojej kości żuchwy determinuje sposób postępowania.

 


 

Umieszczanie implantu dentystycznego 

 

Podczas operacji wszczepienia implantu dentystycznego, chirurg stomatologiczny wykonuje nacięcie, aby otworzyć dziąsło i odsłonić kość. Następnie wywiercone są otwory w kości, w których zostanie umieszczony metalowy słup implantu dentystycznego. Ponieważ słup ma pełnić funkcję korzenia zęba, jest on wszczepiany głęboko w kość.

W tym momencie nadal będzie istniała luka, gdzie brakuje zęba. W razie potrzeby można umieścić rodzaj częściowej, tymczasowej protezy dla poprawy wyglądu. Protezę można zdjąć do czyszczenia oraz na czas snu.

 


 

Oczekiwanie na wzrost kości

 

Po umieszczeniu metalowego wrzeciona implantu w kości szczęki rozpoczyna się proces osteointegracji. W trakcie tego procesu kość szczęki zrasta się z powierzchnią implantu dentystycznego. Ten proces, który może trwać kilka miesięcy, pomaga stworzyć solidną podstawę dla nowego sztucznego zęba - tak jak korzenie robią to dla naturalnych zębów.

 


 

Umieszczanie oparcia


Aby umieścić oparcie chirurg stomatologiczny ponownie otwiera twoją dziąsło, aby odsłonić implant dentystyczny. Następnie oparcie jest przytwierdzane do implantu dentystycznego, a tkanka dziąsłowa jest zamykana wokół, ale nie nad, oparciem. W niektórych przypadkach oparcie jest przytwierdzane do metalowego słupa implantu dentystycznego podczas jego implantacji, co oznacza, że nie będzie konieczny dodatkowy krok chirurgiczny. Ponieważ oparcie wystaje poza linię dziąsła, jest widoczne, gdy otwierasz usta, i pozostaje tak do momentu ukończenia protezy zęba przez dentystę. Niektóre osoby nie lubią tego wyglądu i wolą, aby umieszczenie oparcia odbyło się w osobnym zabiegu.

Po umieszczeniu oparcia twoje dziąsła muszą się goić przez około dwa tygodnie, zanim sztuczny ząb będzie mógł zostać przymocowany.

Po zakończeniu osseointegracji może być konieczna dodatkowa operacja w celu umieszczenia oparcia - elementu, do którego ostatecznie zostanie zamocowana korona. Ten niewielki zabieg zazwyczaj wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego w warunkach ambulatoryjnych.

 


 

Wybieranie nowych sztucznych zębów

 

Po zagojeniu się dziąseł, zostaną wykonane kolejne wyciski twoich ust i pozostałych zębów. Wyciski te posłużą do wykonania korony - realistycznie wyglądającego sztucznego zęba. Korona nie może zostać umieszczona, dopóki kość żuchwy nie będzie wystarczająco silna, by wspierać nowy ząb.

Razem z twoim specjalistą dentystycznym możesz wybrać sztuczne zęby, które są zdejmowane, stałe lub kombinację obu rodzajów:

  • Zdejmowane: Ten rodzaj jest podobny do konwencjonalnej protezy zębowej i może być częściową lub całkowitą protezą. Zawiera sztuczne białe zęby otoczone różowym plastikiem imitującym dziąsło. Proteza jest zamocowana na metalowej ramie, która jest przymocowana do oparcia implantu i jest bezpiecznie zatrzaskiwana na miejscu. Może być łatwo zdejmowana do naprawy lub codziennego czyszczenia.

  • Stałe: W tym typie sztucznego zęba jest trwale przykręcony lub przyklejony do pojedynczego oparcia implantu. Nie można go zdjąć do czyszczenia lub podczas snu. Większość czasu każda korona jest przytwierdzona do swojego własnego implantu dentystycznego. Jednakże, ponieważ implanty są wyjątkowo wytrzymałe, kilka zębów może być zastąpionych jednym implantem, jeśli są one mostkowane razem.

 


 

Po zabiegu:

 

Jeśli przeszedłeś operację wszczepienia implantów zębowych w jednym etapie lub w kilku etapach, możesz doświadczyć typowych dolegliwości związanych z każdym rodzajem operacji dentystycznej, takich jak:

  • Obrzęk dziąseł i twarzy
  • Sińce skóry i dziąseł
  • Ból w miejscu implantu
  • Drobne krwawienie

Po operacji wszczepienia implantów zębowych możesz potrzebować środków przeciwbólowych lub antybiotyków. Jeśli obrzęk, ból lub jakikolwiek inny problem nasila się w dniach po operacji, skontaktuj się ze swoim chirurgiem stomatologicznym.

Po każdym etapie operacji możesz potrzebować spożywać miękkie pokarmy, podczas gdy miejsce operacji goi się. Zazwyczaj chirurg użyje szwów, które same się rozpuszczają. Jeśli twoje szwy nie rozpuszczają się same, lekarz je usunie.

 


 

Rezultaty

 

Większość zabiegów wszczepienia implantów zębowych kończy się sukcesem. Jednak czasem kość nie zlewa się wystarczająco z metalowym implantem. Na przykład, palenie tytoniu może przyczynić się do niepowodzenia implantu i powikłań.

Jeśli kość nie zlewa się wystarczająco, implant jest usuwany, kość jest oczyszczana, a procedurę można spróbować ponownie po około trzech miesiącach.

Możesz pomóc udłużyć trwałość swojej pracy stomatologicznej — oraz pozostałym naturalnym zębom — jeśli:

  • Utrzymuj doskonałą higienę jamy ustnej. Tak jak w przypadku naturalnych zębów, utrzymuj implanty, sztuczne zęby i tkankę dziąseł w czystości. Specjalnie zaprojektowane szczoteczki, takie jak szczoteczka międzyzębowa, która przesuwa się między zębami, mogą pomóc w czyszczeniu zakamarków wokół zębów, dziąseł i metalowych wkładów.
  • Regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Umów się na wizyty kontrolne, aby zapewnić zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie implantów oraz postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi profesjonalnego czyszczenia.
  • Unikaj szkodliwych nawyków. Nie żuj twardych przedmiotów, takich jak lód i twarde cukierki, które mogą uszkodzić korony — lub naturalne zęby. Unikaj tytoniu i produktów zawierających kofeinę, które mogą powodować przebarwienia zębów. Jeśli zgrzytasz zębami, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego leczenia.

 

Pn.   9.00 - 18.00

Wt.   9.00 - 18.00

Śr.     9.00 - 16.00

Czw. 9.00 - 18.00

Pt.    9.00 - 16.00

Godziny otwarcia

+48 721 116 411

majid.h@wp.pl

Kontakt

MR.DENT NZOZ

Gabinet Stomatologiczny

ul. Wierzbowa 18

90-245 Łódź, Śródmieście.

Strona www stworzona przez