+48 721 116 411

Stan zapalny przyzębia diagnoza i leczenie

04 marca 2024

Diagnoza

 

Aby ustalić, czy masz zapalenie przyzębia i jak ciężkie jest, twój dentysta może:

  • Przeanalizować twoją historię medyczną w celu zidentyfikowania czynników związanych z twoimi objawami, takich jak palenie papierosów lub stosowanie leków powodujących suchość w ustach.
  • Przeprowadzić badanie jamy ustnej w celu sprawdzenia obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz ocenienia skłonności do krwawienia. Mierzyć głębokość kieszonek między dziąsłami a zębami, używając małej linijki zwanej sondą dentystyczną. Kieszenie są mierzone w kilku miejscach w górnych i dolnych dziąsłach. W zdrowej jamie ustnej głębokość kieszonek wynosi zazwyczaj od 1 do 3 milimetrów (mm). Kieszenie o głębokości ponad 4 mm mogą wskazywać na zapalenie przyzębia, a o głębokości ponad 5 mm nie da się dobrze oczyścić rutynową pielęgnacją.
  • Wykonać zdjęcia rentgenowskie zębów w celu sprawdzenia utraty kości w obszarach, gdzie zauważa się głębsze kieszenie.
  • Twój dentysta może przyporządkować etap i stopień zapalenia przyzębia na podstawie jego ciężkości, złożoności leczenia, twoich czynników ryzyka i twojego zdrowia. Następnie opracowany zostaje plan leczenia.

 


 

Leczenie

 

Leczenie może być przeprowadzone przez dentystę lub periodontologa, specjalistę w dziedzinie chorób dziąseł. Higienistka stomatologiczna może współpracować z twoim dentystą lub periodontologiem w ramach planu leczenia. Celem leczenia jest dokładne oczyszczenie kieszonek wokół zębów oraz zapobieganie uszkodzeniu otaczających tkanek dziąseł i kości. Największe szanse na skuteczne leczenie masz, gdy codziennie dbasz o higienę jamy ustnej, kontrolujesz stany zdrowia, które mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej, oraz przestajesz palić tytoń.

 


 

Leczenie zachowawcze, niechirurgiczne.

 

W przypadku niezaawansowanego zapalenia przyzębia, terapia może obejmować mniej inwazyjne metody, takie jak:

  • Usuwanie kamienia nazębnego. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego i bakterii z powierzchni zębów oraz poniżej linii dziąseł. Procedurę można przeprowadzać za pomocą narzędzi, lasera lub urządzenia ultradźwiękowego.
  • Wygładzanie korzeni zębów. Ten zabieg ma na celu wygładzenie powierzchni korzeni zębów, co zapobiega dalszemu gromadzeniu się kamienia nazębnego i bakterii oraz ułatwia przyłączenie dziąseł do zębów.
  • Antybiotyki. Antybiotyki miejscowe lub doustne mogą pomóc w zwalczaniu infekcji bakteryjnej. Antybiotyki miejscowe mogą obejmować płukanki antybiotykowe lub aplikację żelu zawierającego antybiotyk do kieszonek dziąsłowych. Czasami konieczne jest także przyjmowanie antybiotyków doustnych, aby wyeliminować bakterie wywołujące infekcję.

 


 

Leczenie chirurgiczne

 

W przypadku zaawansowanego zapalenia przyzębia może być konieczne leczenie chirurgiczne, takie jak:

  • Chirurgia kieszonkowa, znana również jako chirurgia redukcji kieszonek. Periodontolog wykonuje nacięcia w dziąsłach, aby ostrożnie rozłożyć tkankę. Dzięki temu odsłania korzenie zębów, co umożliwia bardziej skuteczne usuwanie kamienia nazębnego i wygładzanie korzeni. Ponieważ zapalenie przyzębia często powoduje utratę kości, konieczne może być przemodelowanie podłożonej kości przed ponownym zszyciem tkanki dziąsłowej. Po wyleczeniu łatwiej jest utrzymać czystość obszarów wokół zębów i zdrową tkankę dziąseł.
  • Przeszczepy tkanki miękkiej. Gdy dochodzi do utraty tkanki dziąseł, linia dziąseł staje się niższa, odsłaniając niektóre z korzeni zębów. Konieczne może być wzmocnienie uszkodzonej tkanki poprzez usunięcie niewielkiej ilości tkanki z podniebienia lub zastosowanie tkanki z innych źródeł dawcy i jej przeszczepienie do uszkodzonego miejsca. Dzięki temu można zmniejszyć dalszą utratę dziąseł, pokryć odsłonięte korzenie i poprawić wygląd zębów.
  • Przeszczepianie kości. Procedura ta jest wykonywana, gdy zapalenie przyzębia niszczy kość wokół korzenia zęba. Przeszczep może być pobrany z własnej kości lub z materiału sztucznego lub dawcy. Pomaga to zapobiegać utracie zębów poprzez utrzymanie zęba na miejscu oraz stanowi platformę do odbudowy naturalnej kości.
  • Regeneracja przewodzona tkanki. Pozwala to na odbudowę kości, która została zniszczona przez bakterie. Dentysta umieszcza specjalny rodzaj tkaniny pomiędzy istniejącą kość a zębem, co zapobiega niepożądanemu wzrostowi tkanki w obszarze gojenia i umożliwia odbudowę kości. Białka stymulujące tkankę. Inne podejście polega na nałożeniu specjalnego żelu na chory korzeń zęba, który zawiera białka stymulujące wzrost zdrowej kości i tkanki, takie jakie występują w rozwijającym się szkliwie zębów.

 


 

Styl życia i domowe sposoby leczenia

 

Wypróbuj te środki, aby zmniejszyć lub zapobiec zapaleniu przyzębia:

 

Pn.   9.00 - 18.00

Wt.   9.00 - 18.00

Śr.     9.00 - 16.00

Czw. 9.00 - 18.00

Pt.    9.00 - 16.00

Godziny otwarcia

+48 721 116 411

majid.h@wp.pl

Kontakt

MR.DENT NZOZ

Gabinet Stomatologiczny

ul. Wierzbowa 18

90-245 Łódź, Śródmieście.

Strona www stworzona przez