Zapalenie przyzębia (periodontitis), zwana również chorobą przyzębia, to poważna infekcja dziąseł, która prowadzi do uszkodzenia miękkich tkanek wokół zębów. Bez odpowiedniego leczenia periodontitis może prowadzić do zniszczenia kości, która pełni funkcję podtrzymującą zęby. Skutkiem tego może być luźne trzymanie się zębów lub nawet ich utrata.
Zapalenie przyzębia jest powszechne, ale zazwyczaj można jemu zapobiec. Często wynika ono z zaniedbania higieny jamy ustnej i zębów. Aby zapobiec periodontitis lub poprawić szanse na skuteczne leczenie, ważne jest regularne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz regularne wizyty u dentysty.
Zdrowe dziąsła są jędrne i ściśle przylegają do zębów. Kolor zdrowych dziąseł może być różny, mogą być jasnoróżowe u niektórych osób, a u innych ciemnoróżowe lub brązowe.
Objawy zapalenia przyzębia (periodontitis) mogą obejmować:
Ważne jest przestrzeganie zalecanego przez dentystę harmonogramu regularnych kontroli. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy zapalenia przyzębia, umów się na wizytę u dentysty tak szybko, jak to możliwe. Im szybciej otrzymasz opiekę, tym większe są szanse na odwrócenie szkód spowodowanych przez zapalenie przyzębia.
W przeważającej większości przypadków rozwój zapalenia przyzębia zaczyna się od płytki nazębnej. Płytkę nazębną stanowi głównie lepka warstwa złożona głównie z bakterii. Jeśli nie jest leczona, oto jak płyta nazębna może ewoluować w zapalenie przyzębia:
Choroba przyzębia może prowadzić do utraty zębów. Bakterie wywołujące chorobę przyzębia mogą dostać się do krwiobiegu poprzez tkankę dziąseł, co może wpłynąć na inne części ciała. Na przykład choroba przyzębia wiąże się z chorobami układu oddechowego, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą wieńcową, wcześniactwem i niską masą urodzeniową oraz problemami z kontrolą poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.
Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie przyzębia jest utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i zębów. Warto wprowadzić tę rutynę już we wczesnym wieku i utrzymywać ją przez całe życie.
Dobra higiena jamy ustnej. Oznacza to szczotkowanie zębów przez co najmniej dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie – rano i przed snem – oraz stosowanie nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie. Użycie nici dentystycznej przed szczotkowaniem pozwala usunąć rozluźnione resztki jedzenia i bakterie. Dobra higiena jamy ustnej utrzymuje zęby i dziąsła w czystości i usuwa bakterie wywołujące chorobę przyzębia. Regularne wizyty u dentysty. Regularnie odwiedzaj dentystę na zabiegi czyszczenia, zazwyczaj co 6-12 miesięcy. Jeśli masz czynniki ryzyka zwiększające szansę na rozwój choroby przyzębia – takie jak suchość w ustach, przyjmowanie określonych leków lub palenie papierosów – możesz potrzebować częstszych profesjonalnych zabiegów czyszczenia.
Pn. 9.00 - 18.00
Wt. 9.00 - 18.00
Śr. 9.00 - 16.00
Czw. 9.00 - 18.00
Pt. 9.00 - 16.00
Godziny otwarcia
Kontakt
MR.DENT NZOZ
Gabinet Stomatologiczny
ul. Wierzbowa 18
90-245 Łódź, Śródmieście.
Strona www stworzona przez